Co dalej ze stroną i forum?

Regulaminy, ogłoszenia i ustalenia.

Re: Co dalej ze stroną i forum?

Postprzez Cthulhoo » 31 mar 2018, o 10:40

Ja to ujmę w ten sposób:
Społeczności touhou stały się małymi, hermetycznymi grupkami znajomych, którzy chcą dyskutować w swoim gronie, od czasu do czasu pojawić się na konwencie, zorganizować jakiś panel itepe. Nie potrzeba do tego żadnej marki, gdyż brak w tych grupach osób z inicjatywą i chęcią promowania tytułu, na który i tak hype już dawno opadł (w dużej mierze ze względu na częstotliwość wychodzenia nowego contentu + ileż można rozmawiać o tym samym?).

Do czego potrzebujemy forum?
Do wrzucania ważniejszych newsów i składowania kart postaci, a od czasu do czasu do poruszenia jakieś istotniejszej dyskusji, która przez dwa dni znacznie zawyży średnią postów/dzień (nie licząc działu sesyjnego). A czemu sesje są na cirno.peel, a nie na touhou? Ze względu na bazę użytkowników i... nic więcej. Mi tam jest to obojętne, gdzie gram, zwłaszcza, że jako GeeM planuję bardzo długą sesję po kolejnej sesji na discordzie (przynajmniej jeśli chodzi o uniwersum Touhou).

Mamy więc wybór między:
- zapomnieniem starych żali, zwłaszcza że sporo osób, z którymi były konflikty, już dawno odeszło z fandomu, i przerzucenie się na th.peel, a co za tym idzie: zapewnienie sobie spokoju od strony technicznej,
- grzebanie w kodzie i łatanie dziur na stronie, która się rozpada, a której sens istnienia przeminął już dawno temu, gdy wszystko zostało sprowadzone do "niech Kamruz to zorganizuje", a następnie i jemu brakło chęci, żeby wszystkie roomy ogarniać samemu i dopraszać się ludzi o zapewnienie jakiegoś contentu.

Z mojej perspektywy po prostu brakuje ludzi z inicjatywą i hypem, żeby razem promować touhou i budować współnie markę, jaką jest Cirno.pl. Z drugiej zaś strony... nie dziwi mnie już to zbyt mocno, gdyż i dla mnie tematyka touhou mocno się wyczerpała, mimo że sentyment i szacunek do dzieła ZUNa dalej pozostał.
Obrazek
Cthulhoo

GG: 6157591
Achievementy:

Postprzez Scarpi » 31 mar 2018, o 11:59

Siara napisał(a):1 zarchiwizować całe Touhou_pl

Po co? 2hu.pl niby jest martwe, ale hc zawsze robił 2x tyle dla fandomu niż cala tutejsza redakcja razem wzięta. Porównaj sobie ilosc newsow na tym "zywym" cirno.pl a "martwym" Touhou_pl
ObrazekObrazek
Spoiler:
Scarpi

Achievementy:
EoSD Lunatic

Postprzez Tribell » 31 mar 2018, o 12:36

Dobra, jeśli chodzi o moje zdanie, to Cirno.pl w obecnym stanie wypełnia jedynie rolę huba do prowadzenia sesji. Jeśli chodzi o pisanie artykułów, to przez wzgląd na zbyt mały zasięg mija to się z celem. Ponadto jeżeli chodzi o tworzenie roomów, to zawsze można to robić pod szyldem niezależnym, bo jedynie starzy bywalcy teraz pamiętają o Touhou.peel (pomijam również fakt, że czasowo konwenty zatrzymały się w 2015 roku, ale to już temat na inną rozmowę.)

PS. Usunąłem off-topowe komentarze. Jak macie jakieś zastrzeżenia lub dysputy, moje PW jest zawsze otwarte. Ogarnijcie się.
Obrazek
Tribell
Dragon's Palace Messenger

Achievementy:
EoSD Clear EoSD Lunatic EoSD Extra PCB Clear PCB Lunatic PCB Extra PCB Phantasm

Postprzez Akizu » 31 mar 2018, o 12:47

Połączenie Cirno.pl i Touhou_pl raczej nie jest dobrą opcją (ew. pozostaje jako ostateczność w razie gdyby jedna ze stron miała kiedyś zniknąć bezpowrotnie). Szczerze mówiąc teraz dużo bardziej rozumiem HC. Kiedy poświęciło się czemuś dużo czasu bardzo trudno się z tym rozstać i szczerze nie potrafiłbym od tak zarzucić działania Cirno.pl. Tak samo trudno byłoby mi dać komuś kogo słabo znam pełne uprawnienia admina i dostęp do wszystkiego.

Ja niestety samemu się wypaliłem, do tego doszedł też ogólny brak czasu i strona została mocno zaniedbana. Może muszę po prostu zmienić moje podejście do niektórych spraw. Wszystko da się oczywiście odbudować. Z technicznego punktu widzenia wszystko jako tako działało do połowy lutego. Wtedy coś zadziało się na serwerze i od tego czasu rzeczy się sypią.

Mam taką konkluzję że polski fandom Touhou trochę obumarł przez brak przywództwa. Jest to czysto psychologiczna kwestia. Jeśli jest jakaś osoba która nakręca innych do działania to wszystko się jakoś kręci. Gdy takiej osoby nie ma kończy się na gadaniu co można by zrobić, ale pomysły rzadko są realizowane. Dotyczy to każdej większej grupy/fandomu/korporacji/itp.

Początkowo na Cirno było sporo osób deklarujących się z różnymi rzeczami, ale jedynie garstka w rzeczywistości coś robiła. Z czasem u większości zapał wygasł i wyszło jak wyszło.

Discord mocno przyczynił się do wymarcia forum. Dawniej gdy ktoś znalazł coś ciekawego wrzucał info o tym właśnie na forum, jednak wymagało to odrobinę wysiłku bo zakładając jakiś temat wypadało coś sensownego napisać. Na Discordzie wystarczy wkleić linka i napisać 3 słowa komentarza. Jest to szybsze i łatwiejsze, ale jednocześnie prowadzi do nieuporządkowanej treści która szybko przeminie. Ciężko dokopać się na Discordzie do jakiejś dyskusji choćby z przed tygodnia bo wszystko jest zasypane lawiną memów i spamu.
Aliens did nothing wrong!
Akizu
True Administrator

Achievementy:

Postprzez adzi » 31 mar 2018, o 13:42

nie żebym miał wiele mądrego do powiedzenia, ale tl;dr - jak macie coś sporego do wrzucenia, wrzucajcie na forum. Discord jest od gadania. Forum jest od konkretów.
Avoiding being cryo-frozen with some English beef since 2015.
Obrazek
adzi

Achievementy:

Postprzez PookyFan » 31 mar 2018, o 14:21

No dobrze, ale wy tu o upadku ducha i dekadentyzm mocno, a przecież jest jeszcze forum do załatania.
Poza tym zaczynam mieć brzydkie podejrzenia, że z samym serwerem, na którym stoi strona z forum, może być coś nie tak. Co i rusz ma swoje zwiechy, czasem coś psuło się samo z siebie (vide cirno chat chociażby), dlatego ja przynajmniej rozważyłbym zmianę na coś bardziej zaufanego (np. małego, taniego VPSa - rozwiązanie pozbawione może tej całej fajnej automatyzacji, ale za to bardzo elastyczne i niezawodne, pod warunkiem, że ma się dobrego providera).

Myślę, że zmiana serwera na VPS jest co najmniej do rozważenia, Wówczas można byłoby się pokusić o rozwiązania w innej technologii, niż do tej pory. Z ciekawszych rzeczy, które znalazłem: https://misago-project.org/ (repo: https://github.com/rafalp/Misago ) - prezentuje się nad wyraz dobrze. Jest dość prostolinijne, ale w pełni funkcjonalne i customizowalne (in b4 że nie wygląda zachęcająco - forum na phpBB z podstawową skórką też nie wyglądało jakoś super, a przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by zmodyfikować szablony i zrobić toho skórkę z obrazkami itepe). Jest też oparte na django, które uwielbiam forsować ze względu na jego niesamowite możliwości (można by było np. napisać Discordowego bota sprzęgniętego ze stroną, czyli de facto uczynić oba te elementy częściami tego samego systemu).

To rzecz jasna jest tylko propozycja do rozważenia, moim zdaniem jednak dość przyszłościowa. Migracja danych do nowej struktury bazodanowej jest wg mnie do bezproblemowego wykonania (mam w tym doświadczenie, mógłbym w razie czego się tym zająć). Na ten moment trzeba sobie zadać tylko pytanie "czy warto?". Bo jeśli forum miałoby być tylko miejscem na sesje, to może rzeczywiście nie ma co strzelać z muchy do armaty. Choć z drugiej strony może dałoby się rozszerzyć jakoś jego rolę (szybki przykładowy pomysł: bot DC z funkcjonalnością zarządzania turniejem, komendy wpisywane na Discordzie zapisujące wyniki rozgrywek pomiędzy graczami, rozegranie rozgrywek spowoduje wygenerowania automatycznie tabeli wyników i postnięcie jej / zaktualizowanie na forum).

Ostatecznie jednak, jeśli okaże się, że migracja nie ma sensu, to trzeba przynajmniej zaktualizować skrypt forum. Jakoś nie chciałbym kolejnego linku do chwilówek w newsie na stronie bądź spamu rozsyłanego z centralnej, wruszkowej skrzynki pocztowej (która notabene u zarania dziejów była na czarnych listach z uwagi na wykorzystywanie kiedyś-tam domeny przez turbospamerów, więc kolejny taki incydent na pewno nie ułatwi w razie czego docierania emaili z forum do skrzynek użytkowników, jeśli byłaby potrzeba powysyłania jakichś maili).
Mężczyzna powinien zrobić w życiu trzy rzeczy: zasadzić drzewo, zbudować dom i zjednoczyć fandom.

Obrazek
PookyFan
Zekamashi ja nai *3*

GG: 4774192
Achievementy:

Postprzez Akizu » 1 kwi 2018, o 13:15

Przyznam że Django wygląda przyszłościowo. Podstawowe problemy to to że oznaczało by to używanie czegoś czego kompletnie nie znam oraz to że chyba nie da się tego zrobić na naszym obecnym serwerze. Nawet najtańsze VPSy są droższe od naszego obecnego hostingu (chociaż po zeszłorocznych podwyżkach wcale nie jakoś dużo droższe) Myślę że raczej pozostaniemy przy PhpBB bo tu przynajmniej migracja do najnowszej wersji powinna pójść w miarę gładko.

Also tak bardzo to:
Obrazek
Za każdym jebanym razem.
Akizu
True Administrator

Achievementy:

Postprzez PookyFan » 2 kwi 2018, o 14:48

Akizu napisał(a):Myślę że raczej pozostaniemy przy PhpBB bo tu przynajmniej migracja do najnowszej wersji powinna pójść w miarę gładko.

Nie chcę być złośliwy, ale chyba nie poszło specjalnie gładko, o czym świadczy sporo błędów widocznych w tym krótkim okienku czasowym, gdy było widać zaktualizowaną wersję forum. Teraz nagle wszystko wróciło do tego, co było przed migracją (minus to, że gdzieś wessało mi avatar), więc zadam ostrożnie pytanie: czy to już po i przywróciłeś Cirnoskórkę, i forum jest już załatane, czy coś się zepsuło i zrobiłeś przed chwilą rollback do wersji sprzed aktualizacji (a więc wróciliśmy do punktu wyjścia)?
Mężczyzna powinien zrobić w życiu trzy rzeczy: zasadzić drzewo, zbudować dom i zjednoczyć fandom.

Obrazek
PookyFan
Zekamashi ja nai *3*

Achievementy:

Postprzez Akizu » 2 kwi 2018, o 17:00

Zmarnowałem dzień z życia. Dowiedziałem się jedynie że PhpBB jest niedojebane bo praktycznie każdy mod do forum zmienia strukturę tabel w bazie danych, przez co skrypt aktualizacyjny wysypuje się na każdym kroku. Kiedy już jakimś sposobem udało mi się skonwertować bazę danych do nowej wersji i wydawało się że wszystko będzie działać pojawiły się inne problemy i wyszło na to że prawie nic nie działa więc skończyło się na rollbacku do wcześniejszego stanu. Generalnie jesteśmy na wersji z listopada (bo wtedy był ostatni pełny backup) + baza danych z 1 kwietnia więc wszelkie treści forum powinny być prawidłowe, skutki hacku strony zostały wyeliminowane. Utracone zostały natomiast pliki uploadowane na forum w tym czasie. Niby mam ich kopię i jak bardzo trzeba tam coś odnaleźć to mogę to zrobić, ale całości wolę nie przywracać bo nie wiem jaką drogą dostał się na stronę złośliwy skrypt który wyrządził tyle szkód.
Tak czy inaczej złośliwego skryptu już na stornie nie ma, ale jeśli dziura w zabezpieczeniach była po stronie forum to nadal może istnieć.

Co do samej migracji do nowszej wersji forum to nie mam pomysłu jak to zrobić żeby nic się nie posypało... Równie dobrze można przemigrować na zupełnie inny skrypt i szczerze nie będzie to wcale trudniejsze.
Akizu
True Administrator

Achievementy:

Postprzez PookyFan » 10 lip 2018, o 23:36

Trochę wyleciało mi to z głowy, ale ostatecznie daję update na moje wysiłki zmierzające w kierunku migracji na alternatywny skrypt.

Misago okazało się trochę niedojebane i po próbie migracji sporo tematów i postów w ogóle nie pojawiało się na stronie. Dodatkowo lista wątków okazuje się być w tym skrypcie cokolwiek chaotyczna, a koncepcja działów na tematy jest cokolwiek luźna i nie do końca zobowiązująca, przez co forum takie jak to zaczyna szybko w tamtym skrypcie przypominać losowy śmietnik. That being said, Misago is a no-go. Nie znajduję też więcej ciekawszych alternatyw, także o ile ktoś (ja w przyszłości albo ktokolwiek) nie wyczai lepszej alternatywy, to forum będzie chyba zmuszone gnić na phpBB.

Obrazek
PookyFan
Zekamashi ja nai *3*

Achievementy:

Poprzednia strona

Powrót do Ogłoszenia